Bozcaada

Bozcaada yahut Yunanca ismi ile Tenedos, Türkiye’ye ait; ülkenin üçüncü büyük adası olarak bilinmektedir. Ada, Ege Denizi’nde yer almaktadır ve bu denizdeki ikinci büyük ada olarak nitelendirilebilir. Çanakkale iline bağlı bir ilçe olarak bilinen Bozcaada, ayrıca köyü olmayan tek ilçe olma niteliğini de elinde bulundurmaktadır.

Adanın yüzölçümü kırk kilometre olarak belirlenmiştir; bakıldığında, Türkiye’ye altı kilometre uzaklıktadır. Adada yerli nüfus, 3000’den daha az olarak bilinmektedir ve son nüfus sayımında bu sayı 2643 olarak belirlenmiştir. Dolayısı ile, Kış aylarında sadece yerlilerinin yaşadığı bu adada; yazın nüfus tatilciler hasebiyle artmaktadır.

Ada, genel hatları ile bağcılık ve rüzgar santralleri ile bilinmektedir. Üzümü meşhur olan bu adanın ayrıca genel hatları ile deniz turizmi ile de ilgili olduğu görülmektedir.

Tarihsel Açıdan Bozcaada

Özellikle Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde bulunduğu için; Bozcaada’nın coğrafi konumu stratejik açıdan oldukça önemlidir. Baktığımızda, Akhaların yahut bugün Yunan halkı olarak bilinen milletin; Troya Savaşı boyunca Bozcaada limanı Aulis’i merkez konum olarak kullandığı tarihsel belgelerle açıklanmıştır. Ayrıca, adanın Yunanca ismi olan Tenedos da, sıklıkla tarihçi Heredot’un Tarih adlı kitabında geçmektedir.

Zaman zaman Romalıların, zaman zaman Perslerin, bir zamanlar ise Bizans İmparatorluğunun sınırları içerisinde bulunan Bozcaada; 1400’lü yıllarda tamamı ile boş kalmıştır; hatta İspanyol bir seyyah olan Clavijo’nun buraya gelişinde yerli olan hiçkimseyi bulamaması, yine Clavijo’nun seyahatnamelerinde belirtilir.

1455 Yılında, Fatih Sultan Mehmet’in fethi ile Osmanlı topraklarına katılan ve Bozcaada ismini alan adanın; bu dönemden sonra Piri Reis’in haritalarında da Bozcaada adı ile anıldığı görülmektedir. Pek çok kez el değiştiren ada, nihayetinde 1923 Lozan Antlaşması ile Türk toprağı olarak nitelendirildi ve o günden bu güne, Bozcaada’nın Türk toprağı olduğu bilinmektedir, ayrıca; Türk toprakları olarak nitelendirilmesinin hemen ardından da Bozcaada Belediyesi kurulmuştur.

Bozcaada’ya Ulaşım

Adaya ulaşım oldukça basittir. Bakıldığında, hali hazırda Çanakkale’ye sadece altı kilometre uzaklıkta olan bu adaya ulaşabilmek için Çanakkale Geyikli’den arabalı vapura binebilmeniz mümkündür.

Bir diğer yol ise; Çanakkale’nin merkezinden deniz otobüsü seferlerini kullanarak yolculuk etmektir. Her iki yolda konforlu ve rahat olarak bilinmektedir ve kısa sürede bu yollarla Bozcaada’ya varabilirsiniz.

Bozcaada’ya ulaşım saatleri ise; hava durumuna bağlı olarak değişebiliyor.

Bozcaada’da İktisat ve Ekonomi

Ada, özellikle şarap üretimi ile oldukça ünlüdür ve bu yönüyle, son dönemde; takriben 1990 yılından itibaren ziyaretçilerini turist kategorisinde kendine çekmeyi başarabilmiştir. Bunun yanında, balıkçılığın da ünlü olduğu Bozcaada içerisinde, balık tutmak her yerlinin yapabileceği bir işken, Bozcaada otellerinde etkinlikler de düzenlenmektedir.

2000 Yılında adada kurulan rüzgar enerjisi santrali ise adanın hemen hemen bütün elektrik üretimini karşılamaktadır. Öyle ki, ihtiyacın bulunduğundan 30 kat daha fazla elektrik üreten bu santralin günümüzde eşi benzeri pek az ve karaya elektrik ileten bu santrallerde; turizme zarar vermemesi amacıyla yeraltı bağlantıları kurulu.

Son olarak, gelincik reçeli ile ünlü olan Bozcaada’nın diğerlerine göre pek az da olsa üretimsel kategoride gelincik reçelinin de yeri mevcuttur.

Bozcaada’da Turizm ve Tatil

Bozcaada, özellikle 90’lı yıllardan sonra hem yabancı hem de yerli ziyaretçiler açısından oldukça kaliteli bir yapıya sahiptir. Bakıldığında, yıllar geçtikçe daha da popülerleşen bu ziyaretlerde, özellikle plajlar çekici görünmektedir.

En güzel plajlarından biri olan Ayazma’da, altın sarısı kumlar, nitelikli restoranlar ve işletmeler bulunmaktadır ve bu yönü ile Bozcaada’da tatil genelde Ayazma plajına yakın olarak tercih edilmektedir. Bunun dışında, Sulubahçe ve Habbele plajı da tercih edilebilir konumlardan bir tanesidir.

Ek olarak, Bozcaada’da turizm ve tatil açısından şenliklerin de çok önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Örnek vermek gerekirse; her yıl gerçekleştirilen bağbozumu şenlikleri bunlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Ada turları vasıtası ile bütün adayı tek bir vasıta ile gezmenizin mümkün olduğu Bozcaada’da, festivallerin yanında adanın güzelliklerini görmek de şüphesiz ilginç deneyimler yaşatmaktadır.

Bozcaada’da tatile gitmek isteyen hemen herkesin gece hayatından da uzaklaşmak istediği baz alınırsa; burada sadece birkaç barın ve çok vasat bir gece hayatının olması, anlayışla karşılanabilecektir.

Son olarak, Bozcaada’da konaklamak için otelleri ve pansiyonları kullanabilmeniz mümkün görünmektedir.

YORUM YAZ