Meme Büyütme

Meme büyütme bugün en çok istenen estetik operasyondur ve popülerliği artmaya devam etmektedir. Bugünün implantleri geçmişteki modellerden çok daha iyi sonuçlar vermektedir. (Bir uzmanın elindeyse)

Meme büyütme(büyütme mamoplastisi) genel olarak 1980’lerden bu yana yapılagelmektedir..Bugün ise her geçen gün daha çok kadın memelerinin şeklini ve boyunu değiştirmek için saline yada silikon implantı seçmektedir. Amerikan plastik cerrahi topluluğunun yaptğı bir araştırmaya göre meme büyltme ameliyatı 2000 ile 2010 yılları arasında % 40 oranında artmıştır. Bugün Amerika’da her yıl 300.000 kadın meme implantı yaptırmaktadr.

Kadınlar neden memelerini büyütmek isterler ?

Kadınlar meme büyültme operasyonunu memelerini düzeltmenin kendilerine vereceği özgüven ve ezik olmama duygusunu yaşamak için yaptırmak isterler. Aşağıda kadın hastaların çözmek istedikleri bazı tipik estetik problemleri bulabilirsiniz:

Ergenlikten sonra memelerinin istedikleri boya kadar gelişmediğini gördüklerinde
Bedenlerinin alt kısmı geniş üst kısmı dar kalınca oluşan görüntü yerine, bir kum saati görüntüsü istedikleri için
Kilo kaybı, hamilelik ve emzirme gibi nedenlerle kaybolan  meme dokusu yerine
Yaşlanma gibi nedenlerle sıkılığını kaybeden bedeni düzeltmek istediklerinde
Şekil yada ebat olarak simetrik olmayan memeleri varsa
Ek olarak, sarkma problemi gibi kozmetik meselerle de genellikle meme büyütme operasyonuyla beraber gerçekleşir.

Bazı kadınlar da bu operasyonla beraber vücutlarının geri kalan kısımlarını şekle sokmak için vücut gerdirme ve yağ aldırma operasyonları da geçirirler.

Kimler meme büyütme ameliyatı yaptırabilir ?

En ideal meme büyütme operasyonu adayları bedenen sağlıklı ve sabit kiloya sahip kişilerdir. Sigara kullanalar yada herhangi bir ilaç kullananlar operasyondaki sonraki iyileşme süreçlerinde sorun yaşama riskleri olduğu için doğru adaylar değillerdir.

Kozmetik nedenlerle mamoplasti operasyonu isteyen hastalar en az 18 yaşında olmak zorundadır( silikon implant için en az 21 yaş). Yaşınız dışında, bu operasyonun vücudunuzun görünümüne kazandırabileceği düzeltmelerle ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmalı ve vücudunuzu nasıl göstereceğini iyi hesaplamalısınız. Bu operasyon başka nedenlerden dolayı yaşanan kişisel mutsuzluk yada değersizlik duygusunu düzeltmek için yaptırılmamalıdır. Plastik cerrahınız sizinle operasyonun duygusal ve vereceğini görüntüyle ilgili tüm yönlerini konuşmalı ve sizin tam olarak bilgilenmiş olarak bu operasyona karar vermeniz sağlanmalıdır.

Ayrıca implantlerindeki sönme yada kopma nedeniyle düzelttirmek isteyen hastalar da mevcuttur. Bugünün implantleri geçmiştekilerden çok daha sağlam ve kalıcı olmalarına rağmen ömür boyu dayanabilecekleri de düşünülmemelidir.

YORUM YAZ